Středomoravská agentura rozvoje venkova, o. p. s.
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality - nabídka služeb > Projekt Záhorská kronika > Záhorské slavnosti 2019

Záhorské slavnosti 2019



Záhorské slavnosti oživí zámecký park ve Veselíčku

Osm vystupujících souborů ze Záhoří, Hané a moravského Slovácka oživí v sobotu 22. června Zámecký park ve Veselíčku, kde se uskuteční již 22. ročník Záhorských slavností.

Na úvod vystoupí místní mateřinka, kterou bude následovat cimbálová muzika Kločének z lipenské základní umělecké školy. Folklor ze Slovácka letos nahradí předloňské Valašsko – vystoupí cimbálová muzika Josefa Marečka z Uherského Hradiště a tanečníci z Boršic. Následovat bude lipenský Maleníček ve dvou pásmech, stejně jako Folklorní soubor Haná z Přerova. Druhá polovina bude patřit záhorskému folklornímu souboru Šimon z Všechovic a Záhorské muzice z Olomouce, která ve Veselíčku účinkovala již nesčetněkrát a téměř denně zní z obecního úřadu znělka hlášení rozhlasu s jejich písničkou „Veselíčko na kopečku“. Finále obstará slovenský soubor Čakanka z Nového Města na Váhom.

„Záhorské slavnosti pořádáme v obci po přesunu z Lipníka nad Bečvou podruhé. Věříme, že se tato tradice uchytí. Na to potřebujeme alespoň tři ročníky,“ řekl starosta Veselíčka Tomáš Šulák. Uvedl, že obec v minulosti zřídila Muzeum Záhoří, kde se uskutečnilo za pět let již 25 různých výstav. Realizuje se zde také realizuje projekt „Záhorská kronika“, který má za cíl obnovit po 69 letech vydávání stejnojmenného vlastivědně-historického časopisu. Obec a místní spolek přátel tradic Záhoří navazují na taneční lidový soubor z padesátých let, díky kterému se v regionu uchovaly písně a tance, jež byly vydány ve sborníku Záhorský zpěvník a ve výpravné knize Záhorské tance.

Ve veselíčském zámeckém parku se jedná letos o první kulturní akci. Kromě posečeného parku s novými stromy a naučnou stezkou je obnoveno zábradlí rybníka a posíleno zázemí. Návštěvníky rovněž čeká bohaté občerstvení z dílny Sokolka/Kovárna – vepřová kýta na rožni či grilované hermelín a klobásy.

Druhou akcí v parku bude 27. července festival mladého umění a řemesel „Mezi stromy“. Obec letos pořádá ještě 17. srpna pietní akt u napoleonského památníku s ukázkami dobové bitvy pod názvem VESELION. Kromě těchto obecních akcí pořádají místní spolky také akce na začátek a konec prázdnin.

Tomáš Šulák, starosta Obce Veselíčko, tel. +420 775 949 142, tomas.sulak@obec-veselicko.cz

Záhorské slavnosti 2019 (PDF)