Středomoravská agentura rozvoje venkova, o. p. s.
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality - nabídka služeb > Projekt UNIVES > Tisková zpráva ke konferenci UNIVES - 13. 5. 2010

Tisková zpráva ke konferenci UNIVES - 13. 5. 2010Konference o venkovu se zaměří na rozvoj po roce 2013 a spolupráci s vysokými školami

Olomouc - Jaké možnosti rozvoje se nabízejí českému a moravskému venkovu po roce 2013, tedy po ukončení stávajícího programového období EU? Jak mohou v rozvoji venkova pomoci vysoké školy a jakou cestou si prošel v uplynulém dvacetiletí? Odpověď na tyto otázky se budou snažit nalézt 13. května účastníci konference Venkov po roce 2013, kterou v Olomouci pořádá Univerzita Palackého se spolupracujícími institucemi v rámci projektu Olomoucké vysoké školství partnerem moravského venkova. Konference se zúčastní zhruba 200 osob, například zástupci ministerstva zemědělství, vysokých škol, místních akčních skupin a další hosté z České republiky i Slovenska.

„Cílem konference je výměna zkušeností a poznatků z oblasti rozvoje venkova a také představení možností spolupráce venkova s vysokými školami. Ohlédneme se i do minulosti a budeme hovořit o uplynulých 20 letech rozvoje a obnovy venkova,“ uvedla hlavní koordinátora projektu Eva Lebedová z Katedry politologie a evropských studií FF UP. Konference je rozdělena do tří částí. V první z nich, nazvané Venkov a Evropa, budou moci zástupci venkova hledat inspiraci v zahraničí. Europoslanec Jan Březina pohovoří o tom, jak významným tématem je venkov v Evropském parlamentu. Účastníci konference se dozvědí o stavu programu Leader na Slovensku, představí se Národní síť MAS a možnosti programu Leader po roce 2010.

Důležitou součástí programu bude navázání či prohloubení spolupráce mezi zástupci venkova a vysokými školami. V panelu nazvaném Trendy a nová spolupráce akademici představí možnosti kooperace například v oblasti geografie a mapování prostoru, poukáží na vybrané environmentální problémy omezující rozvoj venkova a zemědělské hospodaření a prozradí, zda marketing a politická reprezentace venkova mohou být klíčem k úspěchu. Architekti se budou věnovat například často diskutované otázce nových staveb na venkově či revitalizaci venkovských brownfields.

V závěrečné části s názvem Místní partnerství bude čas mimo jiné na bilancování 20 let obnovy venkova či fungování místních samospráv v malých obcích. Účastníci konference mohou navštívit také skanzen lidové architektury v obci Příkazy, nebo se s průvodcem Jánem Kadlecem vydat po historických pamětihodnostech Olomouce. Šance představit své kvality využily i regionální firmy. Závěrečné občerstvení bude připraveno z lokálních a krajových specialit, sponzorsky na ně přispěli výrobci z regionu. Projekt Olomoucké vysoké školství partnerem moravského venkova, na němž spolupracuje Univerzita Palackého a Moravská vysoká škola Olomouc na jedné straně a místní akční skupiny (MAS) či Středomoravská agentura rozvoje venkova o. p. s. na straně druhé je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Během tří let má vzniknout nejen funkční partnerská síť, ale například i v tuzemsku ojedinělé Centrum pro spolupráci VŠ a moravského venkova.

Mgr. Eva Lebedová, hlavní koordinátor projektu
Katedra politologie a evropských studií FF UP, tel.: 733690701

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tisková zpráva v PDF

Tisková zpráva v DOC